UWAGA na wygasające certyfikaty ZUS

Jak sprawdzić na PUE ważność certyfikatu ZUS
Wydawane przez ZUS certyfikaty dla lekarzy obowiązują przez 5 lat. Te, które zostały wydane w 2017 r. wkrótce mogą stracić ważność. Okres ważności certyfikatu lekarz może sprawdzić samodzielnie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w zakładce Certyfikaty. Jeśli certyfikat wygasł, to w PUE ZUS w zakładce Certyfikaty pojawi się komunikat: „Nie masz ważnego certyfikatu. Możesz wystąpić o jego wydanie”.  Na 14 dni przed upływem ważności certyfikatu ZUS informuje SMS-em lub mailem (na podstawie danych kontaktowych, wskazanych przy wnioskowaniu o poprzedni certyfikat) o zbliżającym się terminie wygaśnięcia certyfikatu.
Jak wystąpić o certyfikat ZUS
Już na 28 dni przed upływem ważności certyfikatu lekarz może złożyć wniosek o wydanie nowego – który będzie ważny przez kolejnych 5 lat. Aktualny certyfikat można pobrać w każdej chwili.
Proces pobierania certyfikatu jest prosty. Wystarczy zalogować się na PUE ZUS i przejść do zakładki Lekarz, następnie otworzyć okno Certyfikat ZUS, a później wybrać opcję [Tak, chcę dostać certyfikat]. W kolejnym kroku trzeba podać e-mail lub telefon, ustalić hasło oraz zaakceptować regulamin i kliknąć [Wyślij wniosek]. Certyfikat zostanie wystawiony w ciągu kliku minut. Po informacji zwrotnej, że certyfikat jest gotowy, będzie dostępny w zakładce Certyfikaty ZUS. Wtedy należy pobrać plik z certyfikatem, zapisać go na swoim komputerze w miejscu, gdzie łatwo dostępny.
Co istotne, plik z certyfikatem można pobrać tylko raz. Można go przenieść na nośnik zewnętrzny, np. pendrive lub zapisać w innym miejscu, na innym komputerze, gdzie jako lekarz wystawiasz e-ZLA. Jeżeli certyfikat wygaśnie, a nie pobierzesz nowego, to podpisywanie dokumentów certyfikatem ZUS będzie niemożliwe.
Zwolnienia lekarskie lekarz może podpisywać również za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.
Dzięki aktualnemu certyfikatowi ZUS lekarz może nie tylko podpisywać zwolnienia chorobowe e-ZLA, ale także kilka innych dokumentów, w tym anulowanie zwolnienia - AZLA czy wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS – ZUS PR-4.

[na podstawie komunikatu prasowego ZUS]