Informacja dotycząca koronawirusa 2019-nCoV

Z dniem 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.
Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej.
Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 stycznia 2020 r. odnotowano 2026 laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń 2019-nCoV, w tym 56 zgonów (2,8%). 1988 przypadków odnotowano w Chinach, 38 przypadków było importowanych.
16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.
Przypadki: Chiny, w tym Hong Kong i Makau (1988), Tajwan (6), Tajlandia (5), Japonia (3), Korea Południowa (3),  Singapur (4), Wietnam (2), Francja (3), USA (2), Kanada (1), Australia (4), Nepal (1), Malezja (4).
Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.
Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji.
Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.
Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:
  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.
Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną. Więcej na gis.gov.pl

APEL
Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej
Głównego Inspektora Sanitarnego
do środowiska medycznego
Szanowne Koleżanki i Koledzy,

mając na uwadze rosnącą liczbę przypadków zakażenia nowym koronawirusem 2019-nCoV i rozprzestrzenianie się epidemii poza obszar Chińskiej Republiki Ludowej, zwracamy się z apelem do całego środowiska medycznego o przekazywanie wiarygodnych informacji, opartych na aktualnej wiedzy zgodnej ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia
oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Wyrażamy głębokie zaniepokojenie w związku z sygnałami napływającymi od pacjentów o szerzeniu w placówkach medycznych fałszywych informacji o epidemii koronawirusa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji rodzi wśród społeczeństwa strach oraz może negatywnie wpływać na pracę służb zarządzania kryzysowego, które w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego przystępują do działania zgodnie z procedurami.
Przypominamy, że mamy obecnie sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów co do ryzyka wystąpienia przypadku zakażenia koronawirusem (2019-nCoV CoV).
Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, przedstawiając najnowsze informacje w formie komunikatów na stronie internetowej   https://gis.gov.pl/.
Z wyrazami szacunku,
Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej