Zbiór czynności biurokratycznych, którymi nie powinniśmy być obciążani

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Nawiązując  do  komunikatu  ze spotkania z Rzecznikiem Praw Pacjenta (dostępny na naszej stronie internetowej https://www.nil.org.pl/aktualnosci/jak-zmniejszyc-biurokracje-w-ochronie-zdrowia)  uprzejmie informuję, że obecnie w Naczelnej Izbie Lekarskiej tworzymy zbiór czynności biurokratycznych, którymi nie powinniśmy być obciążani. Liczymy na Wasze opinie i uwagi wg poniższego zestawienia;

  1. wskazanie czynności, które powinny być usunięte w polskiej ochronie zdrowia, ponieważ są bezcelowe;
  2. wskazanie czynności, z których powinni być odciążeni lekarze z ewentualnym wskazaniem, kto powinien je przejąć;
  3. w obu grupach A i B wskazanie, co powinno być naszym priorytetem w walce z nadmierną biurokracją w ochronie zdrowia.

Korespondencję w tej sprawie prosimy kierować  na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pragnę przypomnieć, że  w Porozumieniu Ministra  Zdrowia  z Porozumieniem  Rezydentów , zawartym  8 kwietnia  br. w par. 11 znalazł się zapis zobowiązujący  Ministra Zdrowia do przygotowania i przedłożenia projektów odpowiednich aktów prawnych umożliwiających wprowadzenie w placówkach   ochrony zdrowia,   całkowicie lub częściowo finansowanych ze środków publicznych, stanowiska sekretarki-asystenta medycznego, której zadaniem będzie przejęcie  biurokratycznych   obowiązków lekarzy i pielęgniarek. Jednocześnie Minister Zdrowia zobowiązał się do ustalenia wymogów i norm zatrudnienia sekretarek medycznych w koszyku świadczeń gwarantowanych i warunków zawierania kontraktów z płatnikiem do końca 2018 r.

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Jacek Kozakiewicz, wiceprezes NRL